הצגת מחיר – מה קובע החוק?

במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות רבות על אי הצגת מחיר על מוצרים, על דרישה לשלם בקופה מחיר גבוה יותר מזה שמוצג על המוצר, על אי הצגת המחיר לפני ההנחה ועוד . מה אומר החוק בעניין הצגת מחירים, והאם הצרכן יכול לפעול לאכיפתו?

האם חייבים להציג מחיר על כל מוצר?
חוק הגנת הצרכן מחייב את המוכר לסמן את המחיר על המוצר עצמו.
יש לציין כי לגבי מוצרים בתפזורת (ירקות, פירות וכדומה, לגבי חלב ולגבי לחם לא ארוז סימון  המחיר יופיע בשלט על המדף).
האם חובת הצגת מחירים חלה גם על שירותים?
כן, אבל רק על סוגי שירותים שנקבעו בתקנות.
ביום 2.5.12 נכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן (הצגת מחירי שירותים), התקנות מרחיבות את חובת הצגת מחירי מוצרים גם על שירותים. על פי התקנות, בעל עסק למתן שירותים לציבור כפי שיפורט להלן, יציג באופן ברור ובולט לעין את מחיר השירותים הניתנים בבית העסק, כשהם נקובים רק במטבע ישראלי. החובה חלה על השירותים הבאים:
מכירה או הגשה של אוכל ומשקה (בית קפה, מסעדה, פאב מועדון וכיוב', לא כולל אולם אירועים)
שירותי כביסה, ניקוי, ניקוי כימי, גיהוץ וצביעה של כבסים.
שירותי מספרה, קרי טיפול בשערות וכל שרות אחר הניתן במספרה,
שירותי עינוג ציבורי, כלומר, הצגת תיאטרון, קולנוע, קונצרט, דיסקוטק, מופע מחול, ריקודים , קברט, קרקס, משחק ספורט וכיוב'.
רכשתי מוצר, אולם בקופה דרשו מחיר גבוה מזה שהוצג על המוצר. מה המחיר המחייב?
אם קיים פער בין המחיר שהוצג על המוצר לבין המחיר בקופה, המחיר המחייב הוא זה שהוצג על המוצר, גם אם מחירו בקופה גבוה יותר. החוק קובע כי חיוב לפי המחיר הגבוה בקופה וסירוב המוכר להחזיר לצרכן את ההפרש בין המחיר שהוצג על המוצר לבין המחיר בקופה יכול לשמש עילה לתביעת פיצוי ללא הוכחת נזק של עד 10,000 ₪.
במקרה שהגיע לאחרונה לבית המשפט לתביעות קטנות נגד רשת שיווק גדולה, הרשת חויבה לשלם פיצוי של 2,000 ₪ לצרכן. הצרכן רכש שום ארוז והסתמך על מחיר של 9.90 ₪ לק"ג, באין ציון כי המחיר הוא מחיר ליחידה. באותה רשת כל מחירי הירקות והפירות – גם הארוזים – סומנו ללא פירוט ( אם המחיר הוא לפי משקל או ליחידה) גם כאשר הם היו ארוזים, ולכן הצרכן הניח שגם מחיר השום הארוז הוא מחיר לק"ג. בית המשפט קבע כי אופן הסימון מטעה והעסק היה צריך לציין כי המחיר הוא ליחידה, וכי סירוב הרשת להחזיר לצרכן את ההפרש במחיר מקנה לו עילה לתביעת פיצוי עונשי בהתאם לחוק.
האם העוסק יכול להציג מחירים במטבע חוץ?
לא. יש להציג את המחיר בש"ח בלבד, ואסור לסמן את המחיר במט"ח. לגבי שירותי תיירות שמתקבלים בחו"ל (חבילות נופש, טיסות, השכרת רכב) – את מחיריהם אפשר להציג במט"ח. לאחרונה רשת חנויות גדולה לבגדים הורשעה בגין הצגת מחירים במט"ח לצד המחיר בש"ח, דבר שעלול להטעות את ציבור לקוחותיה.
האם אפשר להציג את המחיר ללא מע"מ?
כאשר מדובר בעסקה בין צרכן לבין עוסק, העוסק חייב להציג את המחיר הכולל: כולל מע"מ, אגרות וכל תשלומי חובה, וכן כל תשלום אחר הנלווה לרכישת אותו נכס או שירות, בלי שניתנת לצרכן אפשרות מעשית לוותר עליו במסגרת העסקה.
הפרת ההוראות הנ"ל היא עבירה פלילית.
רשת חנויות גדולה הורשעה לאחרונה בגין עבירה על חובת הסימון של המחיר הכולל, כאשר פרסמה מחיר של רהיטים, ובספרות אותיות הקטנות הוסיפה את מחיר ההובלה שאין לוותר עליה.הרשת חויבה לשלם קנס של 200,000 ₪.
האם העוסק חייב לסמן את המחיר אחרי הנחה במכירה מיוחדת או במבצעים?
עוסק המודיע על מכירה מיוחדת (מכירת סוף עונה, מכירת חיסול מלאי, מכירה שבה מוצעת הטבה נוספת לצרכן או כל מכירה במחירים מוזלים) חייב על פי החוק להבהיר אילו מוצרים או שירותים כלולים במבצע, ואילו מוצרים או שירותים אינם כלולים בה. בנוסף, על העוסק להציג את המחיר לפני מחיר ההנחה המיוחדת ואת שיעור ההנחה או את המחיר לאחר ההנחה.
האם קיימת חובה לסמן את המחיר לפי יחידות מידה?
כן. מיום 1.1.09 חובה על רשתות קמעוניות (החוק חל על חנויות ששטחן גדול מ-100 מ"ר) להציג את המחיר ליחידת מידה או על האריזות של המוצרים או על תווית או שלט הצמודים למדף שהמוצרים מונחים עליו. כך יוכל הצרכן לדעת מה מחיר המוצר לקילו או לליטר (לגבי מוצרי מזון ומוצרי קוסמטיקה, שמשקלם או נפחם קטן מ-1 ק"ג או ליטר, יוצג המחיר ל- 100 גר' או ל- 100 מ"ל) .
המידע האמור יקל על הצרכנים להשוות מחירים בין מוצרים דומים, הנמכרים באריזות שונות בנפח או במשקל, וכן יאפשר להשוות מחירים של אותו מוצר הנמכר באריזות בגדלים שונים או של מוצר דומה של יצרנים שונים.
האם התקנות של סימון מחיר לפי יחידת מידה חלות על כל המוצרים?
התקנות החדשות לא חלות על: מוצרי איפור, לחם לא ארוז, תרופות ותוספי מזון, יין, סיגריות, מוצרים שמחירם נמוך מ-10 אג', מוצרים הנמכרים במכונה אוטומטית, מוצרים מסוגים שונים הנמכרים באריזה אחת, מוצרים שמחירם הופחת בשל איכות ירודה או פגם, מוצרים המוצגים בחלון ראווה, חפצי אמנות ועתיקות.

הצוות המקצועי שלנו עומד לרשותך וישמח
להעניק לך את הטיפול המסור ביותר.

לפרטים נוספים

אנא מלא את הטופס ונחזור בייעוץ אדיב ומקצועי

שירות לקוחות בכל חלקי הארץ
ביאליק 6, חדרה, מיקוד: 38402
050-4444624 | 050-4444656
פקס: 04-6222392
דילוג לתוכן